Jak vybrat matraci

Každý si přeje probudit se ráno svěží a odpočatý!
Pečlivý výběr matrace ovlivní Váš spánek na mnoho let.

Před výběrem je vhodné se zamyslet nad využitím matrace.

  1. Zatížení - váha osoby, která bude matraci využívat
  2. Zdravotní problémy - bolesti zad nebo alergie
  3. Denní nebo občasné využívání
  4. Typové nebo atypické rozměry
  5. Podklad matrace - pevný nebo lamelový rošt

Správný výběr materiálu matrace ovlivňují především tyto faktory:

Cena matrace

Kolik by měl člověk investovat do nákupu matrace? Nevyplatí se šetřit na matraci za každou cenu. Spánek je jednou z nejdůležitějších lidských činností a umožňuje tělu uvolnění a regeneraci. Lze pořídit i polyuretanové matrace již od 1 000,- Kč, ale jejich využití je vhodné pouze pro příležitostné spaní na chatě či chalupě. Pro kvalitní každodenní spánek a zachování běžné životnosti kolem 10ti let je vhodné vybírat matraci kvalitnější. Potřebu kvalitní matrace výrazně zvyšují i zdravotní problémy jako například bolesti zad.

 

Životnost matrace

Z hlediska životnosti matrace je lepší si připlatit. Většinou je totiž investice úměrná kvalitě a právě životnosti matrace. Běžná životnost kvalitní matrace dosahuje zhruba 10-ti let. Ale u nejkvalitnějších matrací může být i výrazně vyšší. Jedná se především o latexové matrace, taštičkové pružinové matrace nebo matrace z líné pěny.

 

Tvrdost matrace

Tvrdost matrace je základní otázkou pro výběr matrace. Kvalitní matrace musí správně rozložit váhu těla a držet páteř ve správném tvaru. Důležité je, aby matrace byla dostatečně pevná. Kvalitnější matrace nemají stejnou tvrdost po celé délce. V oblasti ramen jsou měkčí a pod spodní části zad tužší.

Tvrdost matrace ovlivňuje také zdravotní hledisko. Lidé s bolestmi zad spíše využívají matrace tvrdší. Neplatí ale jednoznačné hledisko, že tvrdší matrace je zdravotně lepší. Výběr tvrdosti matrace výrazně ovlivňují i naše zvyky a to, na jaké matraci dlouhodobě spíme.

Tvrdost matrace podle materiálu:

  1. matrace latexová - nízká až střední tvrdost
  2. matrace líná pěna - střední až vyšší tvrdost
  3. matrace pružinová, polyuretanová, studená pěna - střední až vysoká tvrdost
 

Elastičnost - tvarová přizpůsobivost

Matrace by měla mít dobrou tvarovou elasticitu. To znamená, že se prohne pouze v místě většího tlaku. Pokud si na matraci lehnete, nesmí Vás nikde tlačit.

Matrace mají po své délce tři až sedm různě pevných zón. Ty jsou na matraci umístěny podle zatížení. V oblasti spodní části zad je tvrdost matrace nejvyšší a směrem ke krajům se snižuje. Optimálně tak upravují zatížení tak, že udrží páteř v rovině.

 

Prodyšnost matrace

Prodyšnost matrace je důležitá pro dobré odvětrávání, které zabrání tvorbě plísní a udržuje tělo v suchém prostředí. Výběr matrace tak ovlivňuje i podklad matrace. Pro pevnou plochu jsou vhodné pružinové matrace, které mají nejlepší odvětrávání. Tyto matrace jsou vhodné i v případě, když je nám v noci horko a potíme se.

 

Podklad pod matraci

Ideálním podkladem pro matraci je lamelový rošt. Na něj je možné umístit všechny druhy matrací s vyjímkou standardních pružinových matrací. Pokud matraci uložíte na pevnou desku, je nejlepší pružinová matrace. 

 

Potah matrace

Nejlépe uděláte, když si pořídíte snímatelný potah na matraci. Usnadníte si tím jeho údržbu. Potah bývá zhotoven z kvalitní tkané látky.

Jako dokonalá varianta se nabízí potah s jednou stranou letní - prošitou bavlněným rounem, a s druhou stranou zimní - prošitou vlněným rounem. Pro tento potah je vhodné praní na 40°C.

Dalším typem je kvalitní tkaná látka prošitá PES rounem z dutého vlákna 180g/m2. Taktéž je doporučená teplota praní 40°C.

Vybrat můžete i omyvatelnou vodonepropustnou tkaninu, která je ideální na matrace pro osoby upoutané na lůžko. Je možná také volba potahu se stranou letní a zimní. Tento potah je možné prát až na 95°C.

 

Denní nebo občasné používání

V případě každodenního použití matrace, nebo máme-li zdravotní problémy s klouby či zády, je dobré uvažovat o dražší matraci. V případě, že je matrace určena jen k občasnému užívání, potom není třeba investovat velké částky a službu splní i levnější polyuretanová matrace.

 

Jednu nebo dvě matrace do manželské postele?

Z důvodu lepší manipulace je vhodnější pořízení dvou jednolůžkových matrací. Jednak z hlediska otáčení matrace, a jednak z hlediska praní potahu - velký potah se do běžné domácí pračky nevejde. Také z hlediska možnosti pořídit si polohovací rošty.

 

Kde a jak si matraci zakoupit?

Máte dvě základní možnosti, jak matraci zakoupit. A to buď návštěvou ve specializované prodejně nebo on-line v e-shopu. Pro nákup běžné matrace jsou obě možnosti zcela srovnatelné a rozhoduje spíše, jaká forma nákupu je Vám příjemnější. Pokud si připravíte požadavky na využití matrace, tak se on-line nákupu nemusíte obávat. Kvalitní prodejce Vám poradí a vybere správnou matraci i telefonicky nebo e-mailem.

U e-shopu máte navíc výhodu bezplatného vrácení zboží do 14ti dnů od zakoupení. Někteří dodavatelé nabízí i službu bezplatného zapůjčení matrace na zkoušku a můžete si tak vyzkoušet matraci přes noc. A to je ideální prověření správného výběru matrace.

Na trhu je možné zakoupit matrace přímo od českých výrobců. Kvalita je zcela srovnatelná se zahraničními dodavateli. Máte i vyšší pravděpodobnost rychlého vyřízení reklamace nebo výměny matrace. Většinou Vám nabídnou i rychlejší výrobu matrace v atypických rozměrech.

Více informací o srovnání vlastnosti matrací podle cen a materiálů naleznete v sekci srovnání matrací.

Neváhejte nás kontaktovat! Máte dotazy nebo zájem o pomoc s výběrem matrace?
Neváhejte nás kontaktovat na emailu info@matrace-srovnani.cz.

Prohlédněte si aktuální nabídku v sekci matrace Prohlédněte si aktuální nabídku v sekci matrace.