Textil v ložnici

V ložnici se textilu nevyhneme. Proto je dobré si nákup textilních doplňků dopředu rozmyslet. K dokonalému efektu dojde, pokud se nám povede všechen textil barevně sladit.

Pokud máme oblíbenou jednu barvu a jsme si jistí, že s ní budeme dlouho spokojení, tak svoji ložnici můžeme mít v jednom barevném tónu. Máme-li rádi změnu, můžeme si povlečení nakoupit v různých barvách a doplnit ho textiliemi v neutrálních tónech.

Styl ložnice

Zařizujeme-li ložnici v moderním stylu, skvěle se hodí povlečení s různými geometrickými vzory, výraznými barvami, anebo naopak jednobarevné. Moderní ložnice bývá jednoduchá a vzdušná.

Chceme-li ložnici s romantickým nádechem, pořídíme si povlečení s květinovými motivy nebo drobnými kostičkami v jemných barevných tónech. V romantické ložnici nesmí chybět spousta různých polštářků a nařasené záclony doplněné o závěsy.

Povlečení tedy většinou udává styl ložnice. Pokud již máme představu o barevnosti povlečení, měli bychom se zamyslet nad materiálem jak povlečení, tak prostěradla.

Druhy povlečení:

  • bavlněné – příjemné na dotek, prodyšné, dobře absorbuje vlhkost
  • krepové – materiálem je také bavlna, jiný způsob tkaní látky, není třeba žehlit
  • saténové – bavlněná příze, jemný lesk, hebké
  • flanelové – na chladnější období, jemný česaný vlas na povrchu nás zahřeje

Materiály prostěradel:

  • froté – směs bavlny a polyesteru, nejpoužívanější
  • jersey – bavlněné, hebké, savý materiál vhodný na léto
  • bavlna – klasické, někdy doplněné o gumu v lemu (díky tomu drží dobře na matraci)

Povlečení má také různá zapínání. Stále se používají klasické nitěné knoflíky, které vynikají svojí výbornou odolností. Časté jsou plastové knoflíčky, které jsou křehké a lámou se. A v neposlední řadě se na povlečení našívají zipy, které velmi usnadňují práci při výměně povlečení.