Jak na rošty

Rošty jsou velmi důležitou částí postele. Bohužel jsou ale často opomíjené. Pro správnou funkci matrace je podstatné, aby byla položena na vhodném podkladu.

Na pevnou desku můžeme uložit pouze pružinové nebo taštičkové matrace. Můžeme pod ně použít také rošt s vysokým počtem lamel, abychom zajistili potřebnou oporu pružin. Pro další typy matrací je pevná deska nevhodná z důvodu špatné cirkulace vzduchu.

Dřevěné laťové rošty dobře plní funkci větratelnosti matrace, ale z fyziologického hlediska stále nejsou nejvhodnější. Matrace je namáhaná, protože se vahou našeho těla stlačuje a deformuje.

Proto jsou nejlepší variantou lamelové rošty. Na těchto roštech totiž není matrace tolik zatížena, protože rošt se pod tlakem prohýbá spolu s matrací a tím ji šetří. Matrace se pak lépe přizpůsobí našemu tělu.

Pokud si rádi v posteli čteme nebo sledujeme televizi, určitě oceníme polohovací lamelový rošt. Můžeme si vybrat, jestli si pořídíme polohovací horní hlavovou část, nebo i dolní část. Díky ní si unavené nohy odpočinou a uleví se i bolestivé páteři.

Na lamelové rošty jsou velmi vhodné matrace latexové a ze studené pěny. Sendvičové matrace se na ně také hodí, ale bohužel nejsou doporučované na polohovací rošty.

Dopřáváme-li si rádi komfort, poohlédneme se po motorových polohovacích roštech. U tohoto druhu nemusíme složitě manipulovat s roštem a matrací při každé změně sklonu, ale ovladačem si vše nastavíme. Je to přínosné také při obsluze dlouhodobě nemocných osob.