Výběr postele

Základním prvkem pro zdravý spánek je vhodná postel. Sortiment v této oblasti je velmi široký a můžeme se v něm špatně orientovat. Proto je dobré povědět si několik slov, podle čeho ideální postel vybírat.

Výrobci dodávají na trh nepřeberné množství různých typů postelí. Mohou být vyrobené z masivního dřeva nebo lamina, čalouněné, sklopné a další. Je jen na nás, jaké lůžko si z nabídky vybereme.

Typy postelí

Dřevěné postele jsou podle odborníků nejlepší. Materiál je přírodní, nevylučuje žádné nebezpečné látky a nabízí se mnoho různých vzhledů. Tyto postele nemají úložný prostor, je ale možné je doplnit o úložné boxy či zásuvky.

Postele z lamina jsou velmi rozšířené. Vítané je široké spektrum barev a druhů. Často si postel z lamina kupujeme v soupravě s velkou skříní a nočními stolky. Tím si zajistíme jednotný vzhled ložnice. Je vhodnější vybírat postel bez úložného prostoru, aby byla vzdušná. Je možné ji doplnit úložnými boxy, stejně jako postele dřevěné.

Čalouněné postele jsou nejméně vhodné. Jsou konstruovány s úložným prostorem přístupným po odklopení matrací. Ač se jeví toto řešení jako praktické, z pohledu zdravého spánku je nevhodné. Pod roštem s matrací totiž nemůže proudit vzduch. Matrace potom není dostatečně větraná, hůře se zbavuje získané vlhkosti.

Zajímavou možností jsou sklopné postele, které se nejvíce využijí v místnostech s minimem prostoru. Dají se zařadit mezi zdravé spaní, ale pouze za předpokladu dostatečného vyvětrání matrace a lůžkovin před uzavřením.

Velikost postele

Řídíme se také velikostí postele. Lůžko by mělo být alespoň o 20 cm delší než výška postavy. Z důvodů úspory místa v bytě se ale standardně vyrábějí jednolůžka v rozměru 90x200 cm. V poslední době se objevují postele v šířce 120 cm, je to komfortnější typ jednolůžka a v případě nutnosti se na takové posteli vyspí i dva lidé. Vybíráme-li dvoulůžko, máme k dispozici standardní rozměry 140, 160 a 180 cm. Z hlediska zdravého a nerušeného spánku je nejvhodnější šířka 180 cm.

Běžná výška lůžka je 42-45 cm od podlahy. Pro starší nebo špatně pohyblivé osoby je vhodnější pořízení vyššího lůžka, tedy 50 až 60 cm od podlahy. Do takto vysoké postele se snadněji uléhá i se z ní vstává.

Postele pro děti

Dnešní trh nabízí několik druhů postelí pro děti. Pro ty nejmenší jsou k dostání kolébky, přenosné košíky a postýlky různých tvarů a barev. Pro batolata jsou vhodné dětské postele o velikosti 160x70 cm. Jsou ideálním řešením pro takto malé děti, pro které by bylo lůžko klasické velikosti zbytečně velké a ubíralo by dítěti prostor pro hru.

Pro předškoláky a školáky již kupujeme postele normální velikosti 90x200 cm. Mohou to být lůžka standardně vysoká nebo zvýšená. Pro dvě děti se nabízí možnost koupě palandy, která ale bohužel není ideální. Zejména pro malou cirkulaci vzduchu na horním lůžku a stísněnost obou prostorů nad lůžky.