Jak zdravě spát?

Zdravý spánek je jedna z nejdůležitějších životních potřeb. Pokud se chceme cítit co nejlépe, musíme se dobře vyspat. Jak se tedy naučit zdravě spát?

Zdravá místnost - zdravý spánek

Jedním z nejdůležitějších činitelů zdravého spánku je místnost, kde spíme. Nejvhodnější je určit jednu místnost jako ložnici. To ale často není možné. Proto je dobré si místnost, kde se oddáváme sladkému snění, alespoň upravit. Měli bychom spát v klidném a příjemném prostředí. Okna by mělo být možné zatemnit a celkovou teplotu bychom měli udržovat v rozmezí 18-22°C.

Klíčovým nábytkem v místnosti, kde spíme, je postel. A pokud ne postel, tak rozkládací pohovka by měla být doplněna o kvalitní matraci. Na výběr správné matrace klademe zvláště velký důraz, protože jen s vhodnou matrací si naše tělo může dostatečně odpočinout.

Správné návyky

Dalšími faktory zdravého spánku jsou určité životní návyky. Předně bychom neměli minimálně 4 hodiny před spánkem jíst těžká jídla a pít nápoje obsahující kofein a alkohol. A také nejméně 2 hodiny před usnutím nekouřit. Pro celkové zdraví by bylo nejvhodnější tyto zlozvyky omezit na minimum.

Měli bychom usínat pravidelně ve stejnou dobu. Tělo si na tento režim zvykne a usínání bude snazší. Navození spánku můžeme podpořit mírně teplou koupelí a sklenicí vlažného mléka. Pokud máme rádi bylinky, můžeme večer popíjet bylinkový čaj nejlépe z meduňky nebo máty. Můžeme také sáhnout po oreganu (dobromysli). Všechny tyto bylinky mají uklidňující účinky. Do aromalampy bychom určitě měli vybrat levandulový olejíček. Stejně tak do vonných pytlíčků se hodí sušená levandule.

Obvykle platí, že když člověk začne zdravěji žít, tak se upraví i kvalita jeho spánku. Do zdravého životního stylu určitě patří zdravá a kvalitní strava, dostatečný pitný režim a fyzická aktivita. Poté se můžeme těšit nejen ze zdravého spánku, ale také z přísunu nové energie a dobré nálady, která nás přímo zaplaví.