Barvy v ložnici

Při výběru barev do ložnice bychom měli být opatrní. Barvy mají totiž v životě mnohem větší význam, než si obvykle myslíme. Vytvářejí nám nejen atmosféru místnosti, ale působí také na nás samotné.

Náladu ložnice snadno změníme ať už novou barvou stěny, nebo jen několika barevnými polštáři. Je dobré se s vlastnostmi barev seznámit, abychom je mohli při zařizování bytu vhodně použít.

Barvy se rozdělují na studené a teplé. Je dokázáno, že v místnosti, kde jsou využity převážně studené barvy, je člověku chladněji, než tam, kde jsou v převaze barvy teplé.

Teplé barvy: žlutá, oranžová a červená
Studené barvy: zelená, modrá a fialová

Bílá

Barva čistoty, samostatně působí sterilně a neosobně. Na ostatní barvy má neutralizační vliv. Je velmi vhodná pro kombinaci s dalšími barvami.

Žlutá

Barva slunce, má povzbuzující účinky, je optimistická. Silné odstíny mohou být rozčilující. V interiéru působí teple, ve světlých odstínech rozšiřuje prostor.

Červená

Barva ohně, je maximálně povzbuzující, na velkých plochách působí až agresivně. Zrychluje dýchání, zvyšuje krevní tlak. Vyjadřuje energii. Je vhodné ji použít pro dotvoření atmosféry pokoje.

Modrá

Barva moře, vyvolává pocit dálky, je uklidňující. Světle modrá rozšiřuje prostor, je vhodná především do malých místností. Snižuje krevní tlak.

Zelená

Barva naděje a klidu, dodává pocit svěžesti. Ve žlutozelených odstínech je teplá a přátelská. Dokáže být ale velmi chladná. Má velmi uklidňující vlastnosti.

Hnědá

Barva země a dřeva, vyjadřuje sounáležitost, dodává pocit bezpečí. Skládá se z teplé i studené barvy, díky čemuž se hodí k mnoha barvám. V interiéru je zajímavá např. s oranžovou nebo bleděmodrou.

Ujasníme si, jakého efektu chceme pomocí barev docílit. Pokud bychom chtěli ložnici rozšířit, použijeme světlé barvy. Podle možností volíme jednu základní barvu a doplníme ji doplňkovými barvami. Používáme-li ložnici i k nějaké denní aktivitě, může být vhodné použít svěží, světlé barvy. Rozšíří a provzdušní nám prostor. Pokud chceme v ložnici navodit intimní atmosféru, použijeme hnědé, béžové a oranžové tóny. Tím dosáhneme pocitu uzavřenosti a tepla.

Barvy vybíráme a kombinujeme především podle našeho vkusu. Ložnice bude sloužit nám, tak je nezbytné si ji uzpůsobit k naší maximální spokojenosti.